Naučte se prodělávat !

Vydělávat a vyhrávat – je mnohem jednodušší než prodělávat a prohrávat. Každý touží najít vítězný trik, strategii, dobrou příležitost na trhu, vydělat nějaké peníze, koupit spoustu věcí, po kterých vždycky toužil.

A velké spoustě lidí se to povede. Skvělé. Ale abyste se posunuli dál, musíte se učit a zkoušet nové věci. A to s sebou nese spoustu výzev a i nutné prohry.

Mnoho lidí se chlubí tím, kolik peněz vydělali, kolik jim vynesl ten či onen byznys. O prohrách nikdo moc nemluví – a už vůbec ne rád. Ale právě prohry jsou nejdůležitější. Respektive nejdůležitější je, jak s nimi dokážete pracovat. Protože ta celá hra je o hledání. O hledání cesty k … … čemukoli chcete.

Já jsem prodělal minimálně polovinu toho, co jsem kdy vydělal – a bylo to minimálně sedmimístné číslo. A jsem za to rád. Nemá smysl vám popisovat, co bylo důvodem – a co bych příště udělal líp. Proč? Protože je to úplně k ničemu Vám i mne. Prostě jsem v nějakém čase a podmínkách udělal nějaké rozhodnutí a výsledek souhrou nějakých okolností a dalších rozhodnutí nedopadl nejlépe. Respektive dopadl dobře – koupil jsem si zkušenost, pochopil něco o sobě, o jiném byznysu, poznal nové lidi – prostě jsem se něco naučil. Ale pro Vás nebo jakýkoli jiný projekt z toho neplyne vůbec nic. Stejné rozhodnutí v jiném čase a podmínkách se může ukázat jako to nejsprávnější a vydělá Vám miliony.

Investoval jsem do akcií a později do opcí na NASDAQ – a prodělal všechno co jsem do akcií investoval. Ale to neznamená, že na burze nejsou peníze a že pro Vás není dobré do nich investovat.

Investoval jsem do jedné firmy, kde jsem si koupil podíl – a po pár letech o ně přišel. Ale to neznamená, že není dobré kupovat firmy.

Koupil jsem si penzion v Jizerkách s vizí, že bude fajn mít zázemí. Dal jsem ho dohromady, nasypal do něj spoustu peněz, skoro 8 let jsem ho dotoval – a pak ho prodal levněji než jsem ho na začátku koupil. Ano, potřeboval jsem si koupit zkušenost, že hospoda musí mít hospodskýho. Ale neznamená to, že penzion na horách je nesmysl.

Rozpůjčoval jsem spoustu peněz kamarádům a známým, přišel o některé kamarády, známé i peníze – ale neznamená to, že přestanu půjčovat peníze kamarádům.

Jaký recept používám?

1. Snažím se dopředu rozmyslet nejlepší možnost a nejhorší možný scénář. Povídám si s lidma okolo, ne proto aby mi řekli, jestli to mám zkusit nebo ne – ale aby rozšířili moje vědomí o možnostech, zkušenostech, abych tu škálu možností jak to může dopadnout maximálně rozšířil.

2. Když mám někam investovat (ať už peníze, energii nebo čas) snažím se dát si strop „kolik tomu dám“ a 3 úrovně, jaký výsledek se v nějaké době má stát. První z říše snů (wooow), druhý střed očekávání (jakž takž) a třetí jako práh. Když jsem pod hranicí prahu končím. I kdyby to už vypadalo, že se to zvedá. Představte si to jako casino. Je dobré do něj jít s tím, že dnes večer hraju do 10 hodin a nenechám tam víc než … .

3. Když se to pokazí, beru to s pokorou. Beru to jako zkušenost, kterou jsem si potřeboval koupit. Neznamená, že už si nikdy nekoupím akcie, firmu, penzion, nepomůžu kamarádovi.

 

Prohry jsou unikátní zrcadlo. Umožňují Vám dozvědět se něco o sobě.Nelitujte toho, že jste se rozhodli, jak jste se rozhodli. Neobviňujte se, kašlete na všechny chytrolíny a všechna jejich „já jsem Ti to říkal“. To nejde vzít nazpátek. Spíš hledejte důvody, proč jste se tak rozhodli. Snažte se pochopit, jak se rozhodujete, kde jsou vaše přednosti a na nich se pokuste postavit další pokus o úspěch.

Hlavně se ale zvedněte a jděte dál. Protože co Vás nezabije, to Vás posílí !!!

Chcete-li se vyhnout zbytečným prohrám, najděte si někoho, kdo už něco dokázal a je ochoten se s Vámi o to podělit. A je úplně jedno, jestli má napsáno na čepici trenér, kouč, mentor, nebo jen tři otazníky.

Arnošt Štěpánek
Učím týmy a podnikatele lépe komunikovat a prezentovat sebe a své projekty tak, aby mohli trávit víc času na té své "vysněné pláži". JDETE DO TOHO SE MNOU?
Komentáře