Můj příběh

... MÁM NOVOU OSOBNÍ MISI - A JSEM ZA NI RÁD

Nesnášel jsem politiky. Přišel mi ten svět jako jedna velká prasárna a podvod. Vadilo mi, že naslibujou hory i s horákama, a pak nejsou ani hory, ani horáci 

Ale jak říká staré přísloví "Odříkaného chleba největší krajíc". Před pár lety jsem nabídl své koučovací služby pirátům, přišla mi ta partička kolem Ivana Bartoše a Jakuba Michálka docela sympatická. Řekl jsem si, že věnovat pár hodin mýho času politikům bude fajn. No a pak jsem zjistil, že jim pomáhám víc a víc, najednou jsem byl poprvé v životě člen nějaký strany, místopředseda krajské organizace a než bys řekl švec, kandidoval jsem do krajských voleb s myšlenkou pomoci školství.

Volby se podařily a já místo abych si užíval s rodinou, s dětma, s kamarády a klienty chodím denně do práce a snažím se dělat to nejlepší co umím, abych posunul české školství do 21. století a připravil studenty na budoucí výzvy.

Mám za sebou pár měsíců, přiznám se, že takhle intenzivně jsem nepracoval od doby, co jsem odešel ze Škodovky (skoro 20 let). Ale dává mi to velký smysl ... po dlouhé době mám pocit, že mám misi, která mi dává velký smysl.

 ... ANO, JSEM POLITIK :-)

 

... SPOUSTU LET JSEM KOUČOVAL :-)

Slovo kouč pro mne byla kdysi docela nadávka. Spousta blbů, které vyhodili z práce pro neschopnost si udělalo nějaký minivýcvik a šli hlásat do světa "Já jsem kouč". Nic nedokázali, nic neuměli a pokazili téhle úžasné profesi jméno. Zkoušel jsem hledat jiné názvy, nějak se vymezit - ale nakonec jsem se oklikou vždycky vrátil zpátky.

Nakonec jsem to vzdal a pokorně přijal ... ANO, JSEM KOUČ :-)

 

... MĚL JSEM VÝBORNÉ UČITELE

Pár (slovy dva) na gymplu, pár (taky dva) na Pedagogické fakultě a pak hodně zajímavých lidí a kolegů na MBA a koučinkových kurzech u nás,  v Německu, Londýně či San Francisku. Jména jako Timothy Gallway, Sir John Whitmore, Marita Fridjhon, Faith Fuller a další jsou ve světě koučinku opravdovými autoritami. Ale to hlavní - pro mne jsou i úžasnou lidskou inspirací. 

... MÁM SPOUSTU ZKUŠENOSTÍ

Víc, než 30 let jsem podnikal. Rozbíhal jsem od nuly několik malých firem a desítky projektů. Vyznám se v marketingu, technologiích, realitách a jako kouč znám prostředí freelancerů, živnostníků, malých firem i velkých nadnárodních korporací. 

Přednášel jsem na velkých konferencích u nás, v New Yorku i Londýně - ale také na vysokých a středních školách, často v zapadlých koutech České republiky.

... MÁM VYDĚLÁNO

Vím, je to drsný to takhle napsat. Ale přijde mi důležitý říct, že nekoučuju proto, abych vydělal peníze.

Když mi bylo 25, říkal jsem si: "Chci do padesáti vydělat na pořádný auto, na pěkný dům a pak už jen žít jako rentiér a flákat se".

Padesát mi bylo, dům mám, auta taky, k tomu manželku a 4 úžasný děti, peněz zřejmě víc, než stihnu v tomhle životě utratit ... a cestou jsem zjistil, že jsou i důležitější věci, než peníze, domy a auta.

... MÁM POTŘEBU POMÁHAT

Jako kouč a lektor jsem pomáhal klientům dosahovat toho, co chtějí, růst, zdokonalovat se, makat na sobě.

Dneska se snažím přenést to, co jsem se naučil do školství. Rád bych pomohl studentům, aby se místo biflování mohli učit věci, které je budou bavit, inspirovat k dalšímu vzdělávání a které je připraví na jejich budoucí kariéru a život.

... A OBČAS NEJSEM POLITICKY KOREKTNÍ

Dohodnu se skoro s každým, ale fakt nesnáším lenochy, namistrovaný borečky a pipinky, komunisty, fašisty a další ... -isty. Snad jen exhibicionisti mi nevaděj :-) :-)

 

ZROZEN PRO ÚSPĚCH?

 • Byl jsem premiant
  na základce samý dvojky, na gymplu samý trojky. Ze 4 vysokých škol, co jsem začal, jsem dokončil jen dvě.
 • Odmalička talent na jazyky
  na gymplu ve čtvrťáku jsem přečetl letopočet 1812 jako „eitýn tůtýn” - chudák profesorka, větší poleno prý v životě neučila.
 • Zrozen jako lídr
  Vždycky nejmenší ve třídě, brýle jak popelníky, do 18 jsem šíleně zadrhával, takže jsem nebyl schopen říci v kuse celou větu.
Jak připravit úspěšnou prezentaci a vyhnout se zabijákovi?

A DNES

 • Učím top manažery největších firem jak prezentovat,
  jak se zbavit strachu a jak být autentický?
 • Je mi jedno, jestli školím česky nebo anglicky
  a domluvím se i německy, španělsky nebo rusky.
 • Pracuji pro zábavu
  za svoji kariéru jsem vydělal dost peněz, abych už nemusel pracovat.

Ta dobrá zpráva je, že když jsem to dokázal já, máš na to i TY :-) 

Na školách jsem hodně lezl po skalách a živil jsem se šitím spacáků, natíráním střech.

Pak přišla revoluce, sundával jsem hvězdy z úřadů, spoluorganizoval stávku a Gottwaldovi věšel na krk smyčku, když jsme jeho sochu slavnostně odstraňovali z náměstí. Bál jsem se, že na mne ta obrovská zrůda spadne a budu tak jeho poslední obětí.

Vzděláním jsem učitel matematiky. Z této profese jsem rychle zběhl - pro kolegyně byly mé metody a přístup k výuce nepřekonatelný problém - a taky jsem chtěl vydělávat víc peněz.

Ve 24 jsem založil svoji první firmu - trávil v ní dny i noci, naučil se spoustu věcí, ale nedařilo se mi "prodávat" mé myšlenky. Po dvou letech práce jsem neměl ani na nájem a doma mi vypli elektriku, protože jsem neplatil. Ale nevzdal jsem to. Občas nějaké peníze přišly, poplatil jsem dluhy a jel dál.

V roce 1998 jsem si na 4 roky odskočil do Škodovky na misi s názvem "vést tým, který naučí firmu, jak prodávat auta po internetu". Úžasná zkušenost. 4 roky jsem netěkal od jednoho k druhému a světe div se, ono to fungovalo. Škodovka mi dala strašně moc  - taky moji nenávist k blbým prezentacím :-)

Vánoce 2001, Nepál - jistota, že kariéra manažera ve skupině VW nebude mé celoživotní poslání. Zkoušel jsem si dát chvíli úplné volno, plán byl 3 měsíce bez práce. Měsíc pecka, obídky, golfíčky a kávičky s kamarádama - ale po měsíci jsem pochopil, že na to, abych se válel na tomhle světě nejsem. 

Vymýšlel jsem projekty na internetu, občas nějaké z nich prodal, radil firmám jak dělat dobře reklamu a marketing. Začal jsem investovat do realit a vydělal jsem víc peněz, než stihnu zřejmě v životě utratit.

Skoro 20 let jsem pomáhal tomu, kdo to potřeboval. Lidem a firmám lépe prezentovat, týmům lépe spolupracovat, neziskovkám získávat peníze, kamarádům sportovcům získávat sponzory. Hodně jsem koučoval, přednášel po školách, pořádal vlastní kurzy a udělal i pár kurzů on-line. Taky jsem se snažil podporovat své 3 dcery, aby jim školní "výchova" nevzala všechnu chuť do vzdělávání :-) a té čtvrté, nejmenší, jsem pomáhal dělat první krůčky. 

Dodělal jsem si MBA na Sheffield Hallam University a koučinkový výcvik ORSC (Organisational Relationship System Coaching) v Londýně a San Francisku.

V roce 2019 jsem začal pomáhat pirátům, pak se stal členem pirátské strany, místopředsedou krajského předsednictva a krajským zastupitelem. Po volbách v roce 2020  jsem přijal velkou výzvu a stal se náměstkem hejtmana pro školství a sport. 
Po téměř 30 letech jsem zpátky ve školství.Skvělý tým, spousta nápadů, vizí a projektů, které mohou pomoci posunout naše školství tak, aby připravilo studenty na výzvy, které na ně v budoucnu čekají. Tak nám všem držte palce.

Nejnovější na mém blogu

Zpomal, abys mohl zrychlit
Již dlouho jsem neslyšel nikoho, že by mi řekl: Arnošte, teď je mi fajn, mám dost času…
Taky se ti občas stane, že bys rád něco udělal - a ono to prostě nejde? Tak…

Mám za sebou spoustu zkušeností.
Ale hlavně mám selský rozum a snad i trochu pokory :-) 

Podporuji spoustu projektů:

Velkou část toho co vydělám dávám zpátky do tvorby dalších programů. Ale kromě toho aktivně podporuji:

 • MŮŽEŠ PODNIKAT - vedu školení, workshopy a přednášky pro studenty středních škol na podporu podnikání.
 • VŠE Praha - přednášky v rámci předmětu "Marketing malých a středních podniků".
 • Univerzita Hradec Králové - přednášky v rámci předmětu "Management cestovního ruchu".
 • Nadační fond "Dar sluchu" - dar na činnost ve výši 12.000 Kč.
 • Konference "Život na hraně" - pomáhám přípravovat řečníky na jejich vystoupení
 • Pomáhám i lidem, kteří si moje programy a koučink nemohou dovolit. Já pomáhám jim najít cestu, oni pomáhají mne posouvat mé projekty :-)