Zpomal, abys mohl zrychlit

Zpomal, abys mohl zrychlit

Již dlouho jsem neslyšel nikoho, že by mi řekl: Arnošte, teď je mi fajn, mám dost času na věci, které chci dělat. Většina lidí, které potkávám spíš nestíhá a nemá na nic čas.
Nebudu lhát, ani já nemám dost času na všechny věci, které bych chtěl. Ale dopřál jsem si ten luxus to vůbec neřešit. A k tomu tě chci dneska inspirovat. Prostě něco neudělám. no a co?

Asi jsi už slyšel o 2 druzích času Chronos a Kairos. Chronos známe všichni, hodiny, data, termíny … Kairos je ten druhý, přirozený, bez budíku … ten „až bude ten pravý čas“. Teď o víkendu jsem vytáčel med od našich včeliček. Ty na Chronos kašlou. Nevědí, že 13.července by měly mít hotovo. Ony vědí, že je čas nosit zásoby, tak nosí zásoby.  Když je ten pravý čas začít hodně klást a růst do síly – kladou a rostou do síly. Když je čas připravit se na zimu, … .

Jak to máš ty? Taky tě pořád něco honí a snažíš se to dohnat lepším plánováním a lepšími nástroji na zvýšení výkonnosti? Máš špatné svědomí z toho, že prokrastinuješ, že nemáš čas na sebe, na děti, na rodinu …? A co se na některé věci prostě vykašlat? Co kdyby sis řekl, že až bude ten pravý čas, ony přijdou. Až bude ten pravý čas, získají si moji pozornost a s chutí je udělám? Jasně, určitě ti běží v hlavě ale to nejde, protože … . A máš určitě pravdu, bude to něco stát, určitě o něco přijdeš (nic není zadarmo) – ale velmi pravděpodobně zjistíš, že se svět nezboří.
Ale stane se jedna zásadní věc – přibrzdíš, uvidíš najednou spoustu příležitostí, možností, o jejichž existenci jsi předtím neměl ponětí. Nebo o nich dokonce možná víš, ale nemáš čas je udělat, protože máš před sebou plán, který nestíháš plnit.

Jako dřevorubec, který říká:“ Nemám čas brousit pilu, musím pokácet tenhle celý les“.

Tak to je moje dnešní malá výzva: zastav se, zahoď v létě na pár dní plány, přestaň se honit. Vykašli se na všechna ta „měl bych, musím, chtěl jsem ještě, …“. Zkus se zastavit. Prostě se vykašli na Chronos a dělej jen to, na co máš zrovna chuť, co tě napadne, co ti teď zrovna přijde jako dobrý nápad.

Co ty na to?

Arnošt Štěpánek
Učím týmy a podnikatele lépe komunikovat a prezentovat sebe a své projekty tak, aby mohli trávit víc času na té své "vysněné pláži". JDETE DO TOHO SE MNOU?
Komentáře