Proč tvořivost brání vydělávat peníze?

Patříš mezi lidi, co musí taky něco tvořit a vymýšlet? Jestli ano, tak viš, o čem mluvím. Jestli patříš k té skupině, která není extrémně tvořivá, jásej. Máš o jeden problém míň.

Hned na úvod musím říct – není to o tom, co je dobře a co je špatně. Je spousta úspěšných lidí, kteří jsou velmi tvořiví – ale i těch, co sice nevymysleli nic převratného, ale dotáhli něco do konce. Jsou zakladatelé Googlu extrémně tvořiví? Nejsou. A právě proto dokázali léta pracovat na algoritmu pro nejlepší výsledky vyhledávání. Léta ho upravovali a optimalizovali … až se narodila obří společnost s hodnotou značky 100 miliard dolarů (mimochodem letos z tohoto stupínku sesadili Apple).

Tenhle článek je hlavně pro ty, obdařené „darem, či prokletím“ tvořivosti.

Nám totiž často stojí v cestě k úspěchu jeden obrovský balvan. Balvan, který když odvalíme, najednou do sebe začnou všechny věci zapadat a začnou se dít neuvěřitelné věci.

Ten balvan se jmenuje „Zaměřit na chvíli svoji pozornost na jednu věc a nevymýšlet žádné další brigule.“ Tak jednoduché to napsat :-).

Já mám tolik nápadů, že než jeden dodělám, napadne mne deset dalších. Proto jsem notorický nedotahovač. Přitom většina těch nápadů docela dává smysl … no jo – ale jak je dotáhnout, když na to nemám? A tak jsem spoustu let těkal a těkal od jednoho k druhému a jen velmi zřídka něco dotáhl do konce. Přitom ve všem, co jsem dělal byly peníze. A já jsem je potřebovat. Ale začal jsem je vydělávat až v momentě, kdy jsem našel způsob, jak si na chvíli zakázat vymýšlet něco nového a zaměřit se jen na jednu věc a tu dodělat.

O Davidovi už jsem psal minule. Šikovný kluk, co to má to podobně jako já. Tříští svoji pozornost mezi spoustu věcí a přitom na to, co ho baví mu zbývá jen málo času. David je kondiční trenér, učí lidi posilovat. Taky má e-shop s výbornými doplňky stravy, pořádá závody v cross fitu a aby toho nebylo málo je reprezentantem na čtyřbobu a chystá se na olympiádu. Měl pocit, že to, co dělá do sebe pěkně zapadá. Vnímal e-shop jako ideální cestu k pasivnímu příjmu, která mu umožní sportovat a která skvěle doplňuje další aktivity. Ono se jakoby doplňovalo – ale tak úplně to nefungovalo Hledali jsme způsob, jak to vyřešit.

To řešení v Davidově i mém případě se jmenuje najít si parťáka, nebo malý tým. Chce to dobře vymyslet, dobře poskládat – ale jsi-li tvořivý, je to nejjednodušší cesta k úspěchu. Najdi si někoho, kdo tě uhlídá, abys nevymýšlel žádné další bejkárny, ale dal dokupy strategii a té se aspoň chvíli držel. Věř mi, přináší to zlatá vajíčka 🙂

Já ti k tomu budu držet palce.

Arnošt Štěpánek
Učím týmy a podnikatele lépe komunikovat a prezentovat sebe a své projekty tak, aby mohli trávit víc času na té své "vysněné pláži". JDETE DO TOHO SE MNOU?
Komentáře